Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Na całym świecie od 1986 roku z inicjatywy ONZ obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.

Szkoły Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji posiadają status Organizacji Goszczącej Wolontariuszy EVS.  Każdego roku w ramach wolontariatu gościmy młodych ochotników z Niemiec lub innych krajów Unii Europejskiej. W  roku szkolnym 2017/2018 przyjęliśmy dwóch wolontariuszy: Freyę z Niemiec i Adama  ze Słowacji. Do ich grona dołączył niedawno nowy wolontariusz Jorge z Hiszpanii.

Chcąc docenić pracę naszych wolontariuszy oraz  wyrazić  im uznanie i wdzięczność zorganizowaliśmy spotkanie, na które zaprosiliśmy naszych uczniów (klasa 1 TE, 1i2 LO,      1 LOS oraz 5 PNSP) nauczycieli oraz dyrekcję szkół.

Na spotkanie zaprosiliśmy też gości: pana Michała Krasnosielskiego, koordynatora wolontariatu  w Bonifraterskim Centrum Opieki Hospicyjnej oraz obecną wolontariuszkę hospicjum, absolwentkę naszej PNSP – Natalię Cieślińską, którzy podzielili się z nami swoimi doświadczeniami.

W miłej atmosferze, przy wspólnym stole mogliśmy posłuchać ciekawych opowieści, zadać pytania, dowiedzieć się jak to jest być wolontariuszem.

Na zakończenie podarowaliśmy naszym gościom skromne prezenty wykonane przez uczniów ze szkoły podstawowej. Na misternie  wykonanych laurkach napisaliśmy życzenia w formie wiersza autorstwa naszego kolegi z gimnazjum:

Drodzy Wolontariusze –  dziś wasz temat poruszę.

Cieszymy się, że do nas przyjechaliście i w trudnościach pomogliście.

Że okazaliście dobre serce jesteśmy wdzięczni Wam wielce.

Możemy Wam powiedzieć otwarcie, że mamy w Was wsparcie.

Dziękujemy za dzielenie się z nami radością i za to, że wykazaliście się cierpliwością.

A na koniec powiedzieć Wam chcemy, że gorąco dziękujemy!

Społeczność uczniowska Zespołu Szkół i Placówek Fundacji
Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. Ks. Marcina Lutra

Zmień rozmiar czcionki
Contrast