SPOTKANIE Z ABSOLWENTAMI LO I TE ZSIP FUNDACJI ECDIE IM. KS. MARCINA LUTRA 2023

SPOTKANIE Z ABSOLWENTAMI LO I TE ZSIP FUNDACJI ECDIE IM. KS. MARCINA LUTRA 2023

SPOTKANIE Z ABSOLWENTAMI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO I TECHNIKUM EKONOMICZNEGO ZSIP FUNDACJI ECDIE IM. KS. MARCINA LUTRA 2023

W sali dydaktycznej na tle dużej zielonej paproci, niebieskiego banera z napisem Punkt Informacji Kariery, ekranu tablicy multimedialnej oraz dekoracji ściennych za stolikami siedzą zaproszeni na spotkanie Absolwenci. Uśmiechają się, przed nimi stoją wizytówki i woda mineralna w małej butelce. Od lewej Maciek Dymowicz, Alicja Więch, Marta Górka, Dominik Rogowski, Natalia Ejneberg i Radek Żłobicki.

Punkt Informacji i Kariery w dniu 13 kwietnia br. wypełnił się po brzegi. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Zespołu Szkół i Placówek Fundacji ECDiE im. ks. Marcina21 Lutra we Wrocławiu czekali na zaproszonych absolwentów  naszych szkół.  Na spotkanie z uczniami przybyli Alicja Więch i Maciej Dymowicz – absolwenci Liceum Ogólnokształcącego oraz Natalia Ejneberg, Marta Górka, Dominik Rogowski i Radek Żłobicki – absolwenci Technikum Ekonomicznego.  Uczniom towarzyszyli nauczyciele/wychowawcy Panie, wicedyrektor Mirosława Jeszka, Aleksandra Grobelna, Anna Jaskuła, Halina Knap, Agnieszka Kwiatkowska i Irena Zaczkiewicz-Kląskała, która spotkanie prowadziła.

Na pytanie skierowane do Absolwentów, jak z perspektywy oceniają swój czas w szkole, usłyszeliśmy wiele miłych słów, zarówno o uczących ich nauczycielach, jak i o wychowawcach internatu. Ze wzruszeniem opowiadali o zbudowanych relacjach,  przyjaźniach i  dobrej atmosferze, którą zapamiętali z okresu nauki. Oto niektóre z wypowiedzi: „liceum było dla mnie trampoliną w górę”, „zmieniając szkołę, byłem zdziwiony, że tutaj był wyraźnie wyższy poziom niż w poprzedniej szkole”, „wiedza jaką wyniosłam z technikum bardzo mi ułatwia naukę na kierunku ekonomia, często wspominam fajną atmosferę, śmieszne sytuacje i dobre relacje z nauczycielami”,  „wyniosłam  stąd wiedzę, która pozwoliła mi na podjęcie pracy w biurze rachunkowym i ułatwiła naukę na kierunku rachunkowość i finanse, poza tym przekonałam się, że złe oceny w innej szkole, nie wynikały z problemu we mnie, tylko z podejścia tamtych nauczycieli – tutaj udowodniono mi, że mogę być dobrą uczennicą”, „w innym liceum być może nie dałbym sobie rady, a to, że nauczyciele tutaj cisnęli, to nie po to, żeby pokazać kto jest ważniejszy,  ale żeby lepiej przygotować mnie do matury. Poza tym był to okres, kiedy pracowałem nad swoim charakterem i czas w liceum zdecydowanie mi w tym pomógł”, „to, czego nauczyłem się w technikum ekonomicznym, wykorzystuję w pracy i na studiach, a o tym jak oceniam czas spędzony w szkole niech świadczy dzisiejszy przykład – podjeżdżając pod szkołę, gęba śmiała mi się od ucha do ucha”.

Wszystkich rozbawiły dygresje sytuacyjne m.in. o Pani Agnieszce Kwiatkowskiej  „biegała za mną po korytarzu i krzyczała, że za dużo przedmiotów do matury nabrałam i nie dam rady”, czy o Pani Mirosławie Jeszce  „wykazywała świętą cierpliwość i upór, żeby przygotować nas do matury”.  Padały nazwiska wychowawców wypowiadane z sympatią i uśmiechem. Nikt nie ukrywał wzruszenia.

Uczniowie siedzą na krzesłach. Na ścianie tablice dydaktyczne. Przez okno wpada jasne światło. Na twarzach skupienie. Zdjęcie drugie - naprzeciw słuchających uczniów siedzą za stolikami zaproszeni Absolwenci.Naprzeciw słuchających uczniów siedzą za stolikami zaproszeni Absolwenci. Na stolikach woda mineralna i plastikowe kubki. Za nimi duża zielona paproć, baner z napisem Punkt Informacji i Kariery, tablica multimedialna z wyświetlonymi zdjęciami ze spotkania z absolwentami z 2018 roku. Na ścianie widać godło i zegar.

 

Koniec szkoły, matura i co dalej?

Nasi Absolwenci opowiedzieli o realizowanych planach. Alicja Więch szczerze przyznała, że nie pogodziła rozpoczętych studiów magisterskich z pracą zawodową i swoimi pasjami. Zapewniła z uśmiechem, że jeszcze je ukończy. Często jest gościem naszej placówki i wciąż czuje się związana z tym miejscem. Nie ukrywała, że dla niej początek w internacie i szkole był wyjątkowo trudny, jednak przeżycia te wiele ją nauczyły i stały się źródłem determinacji w dążeniu do pełnej samodzielności. Od dawna jest w pełni samodzielna i ma wiele zainteresowań.  Jest członkiem Zarządu w Stowarzyszeniu Start Wrocław – Stowarzyszeniu osób z niepełnosprawnościami, pisze teksty do gazety, udziela się w wolontariacie. Maciek Dymowicz jest studentem drugiego roku Politechniki Wrocławskiej na wydziale mechanicznym na kierunku transport. Podkreślił rolę liceum w dobrym przygotowaniu go do egzaminu maturalnego. Stwierdził, że wybór tego liceum był bardzo dobrą decyzją, gdyż właśnie tutaj wzrosło jego poczucie własnej wartości, a przyjazne środowisko wpłynęło na zmianę postawy, która wcześniej przysparzała mu sporo kłopotów. Wybór Politechniki był dla niego dużym wyzwaniem. Wiele razy był bliski rezygnacji, ale dał radę. To pozwala mu być dobrej myśli na przyszłość. Marta Górka – studentka drugiego roku Uniwersytetu Opolskiego na wydziale ekonomii. Otrzymuje stypendium, które pozwala jej na utrzymanie się, a ponadto jest kandydatką do stypendium rektora za dobre wyniki w nauce. Jej marzeniem jest praca z dziećmi i dlatego planuje po skończeniu studiów, ukończyć jeszcze pedagogikę. Zaznaczyła, że to czego nauczyła się w technikum znacznie ułatwiło jej naukę, szczególnie na pierwszym roku studiów. Natalia Ejneberg – studentka pierwszego roku Uniwersytetu Wyższej Szkoły Bankowej MERITO we Wrocławiu i jednocześnie pracuje w Biurze Rachunkowym we Wrocławiu. Również przyznała, że wiedza, jaką wyniosła z technikum, bardzo się jej przydała. Nie tylko ułatwia dalszą naukę na kierunku finanse i rachunkowość,  ale znajduje zastosowanie w pracy zawodowej. Do Biura Rachunkowego trafiła już klasie czwartej technikum dzięki udziałowi w projekcie, w ramach którego, odbyła w nim miesięczną praktykę zawodową. Tak bardzo spodobała się właścicielce biura, że zaproponowano jej stałe zatrudnienie. Dominik Rogowski – po raz drugi gościł, u nas w roli Absolwenta i  ponownie mogliśmy usłyszeć jak dużą rolę odgrywa w życiu młodego człowieka dobra atmosfera między nauczycielami a uczniami. Dominik przyznał, że szybko musiał dorosnąć i że w technikum do którego trafił z innej szkoły, jak podkreślił dzięki Pani Aleksandrze Grobelnej czuł się bardzo dobrze. Po ukończeniu technikum i zdaniu matury rozpoczął studia, równocześnie pracując.  Aktualnie jest magistrem i od kilku lat rozwija karierę w Credit Suisse.
Z satysfakcją mówił o realizowanych projektach w sekcji IT  i swoim zainteresowaniu informatyką. Radził słuchających go uczniom, żeby nie marnowali energii na „banie się matury”, raczej wykorzystali ją do mobilizowania sił, żeby ją zdać. Radek Żłobicki – również gościł u nas po raz drugi. Jest studentem studiów magisterskich na kierunku ekonomia biznesu i finansów na Uniwersytecie WSB MERITO. Ponadto pracuje w branży pokrewnej do zdobywanego wykształcenia, nie musi więc zapewniać, że wiedza z technikum ekonomicznego przydała mu się bardzo. Chciałby założyć rodzinę, mieć dzieci i być może kiedyś własny biznes. Dodał, że zawsze chętnie odwiedza naszą szkołę i internat, gdyż łączy go z tym miejscem wiele bardzo dobrych przeżyći chętniej o nim myśli w kategorii drugiego domu niż szkoły. Wyznał z rozbrajającym uśmiechem, że choć nie był aniołkiem, tutaj czuł się i nadal się czuje lubiany.

Goście opowiadali o pokonywaniu trudności na rynku pracy i podkreślali wagę budowania w sobie poczucia własnej wartości. Wsłuchując się w wypowiedzi absolwentów, dowiedzieliśmy się z jakimi obawami rozpoczynali nowy etap życia. Pokazali na własnym przykładzie, że warto od siebie wymagać więcej, chcieć więcej, mieć marzenia i je realizować. Widzieliśmy młodych, dumnych z siebie ludzi, którzy wiele już osiągnęli i nadal stawiają sobie nowe cele. Dla nauczyciela, to najlepsza forma nagrody za wykonywaną pracę i powód do dumy, a dla obecnych na spotkaniu uczniów, okazja do skonfrontowania własnych przeżyć i doświadczeń. Mamy nadzieję, że również inspiracja do pracy nad sobą i planowania swojej przyszłości.

Pani Aleksandra Grobelna z uśmiechem podaje ostatniemu z obdarowanych maskotkę-kota.

Na pamiątkę nasi Goście otrzymali maskotki, wykonane specjalnie na tę okazję przez uczniów z pracowni krawieckiej Branżowej Szkoły I stopnia pod kierunkiem Pani Iwony Knowczyńskiej. Bardzo się naszym Gościom spodobały.

Za stolikami - w pierwszym rzędzie siedzi od lewej Alicja Więch, trzyma w ręce swoją wizytówkę, obok Marta Górka, Panie Agnieszka Kwiatkowska, Anna Jaskuła i Radek Żłobicki. W drugim rzędzie stoją od lewej Maciek Dymowicz, Dominik Rogowski, Natalia Ejneberg, Panie wicedyrektor Mirosława Jeszka, Irena Zaczkiewicz-Kląskała i Aleksandra Grobelna. Na twarzach uśmiechy, które oddają świetna atmosferę spotkania.

Na zakończenie prowadząca spotkanie podziękowała za poświęcony czas i szczerość, a  wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę. Przypomniała, że „sukcesem jest nie tylko to, co osiągniesz, ale to, co przezwyciężysz” i życzyła zarówno Absolwentom jak i obecnym uczniom wytrwałości w przezwyciężaniu swoich ograniczeń na drodze do sukcesu i pełnej satysfakcji życiowej.

 

Opracowanie tekstu:
Irena Zaczkiewicz-Kląskała i Aleksandra Grobelna